2010. április 15., csütörtök

... a tavaszi allergiáról


Imádjuk a tavaszt: végre melegszik az idő, hosszabbak a nappalok, cirógatnak a napsugarak, és… nyílnak a virágok. Sokak számára ez bizony rossz hír – már ami az allergiájukat illeti.
Akinek a tavasz a kedvenc illata, az minden bizonnyal nem szenved allergiáktól. A többiek számára viszont a pollenek tömeges megjelenése igen sok kellemetlenséget okoz.
Az allergiás tünetek általában orrfolyással, viszkető szemekkel, bőrrel, és súlyosabb esetekben légzési nehézségekkel is járnak. Az évszakra jellemző allergia néha asztmás rohamokat is produkál, mivel a pollen és a folyadék képes a tüdőben felgyűlni. Akár enyhék, akár súlyosak a tünetek, mindenképpen kellemetlenek. Érdemes megnézni, mit tehetünk a megelőzés és a kezelés érdekében.
1. Figyeld a pollenjelentést!
Nem véletlenül jelzik előre, mikor mennyire magas a pollenkoncentráció: sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat, ha e köré szervezzük a különböző feladatokat. Hajnalban és kora délelőtt a legmagasabb a pollenkoncentráció, ilyenkor nem érdemes kerti munkát, túrázást szervezni, és jobb, ha a szellőztetést is délutánra hagyjuk az ilyen időszakokban.
2. Gondolj a ruházatodra!
Ne teregess a szabadban, hiszen a ruhák és az ágynemű szépen össze tudja gyűjteni a levegőben szálló polleneket. Amikor hazaérsz, válts ruhát, és zuhanyozz le. A ruháidat és a lepedőt mosd minél gyakrabban ebben az időszakban.
3. Frissítsd a levegőt!
Ha van légkondicionáló a lakásban vagy házban, használd azt a levegő keringetésére, és ne szellőztess. A légkondi kiszűri a polleneket, és egyben tisztítható a szűrője. Ne használj ventillátort, hiszen ez csak felkeveri a lakásban található polleneket, és nyitott ablaknál még továbbiakat hoz a lakásba. Ha teheted, szerelj légtisztító berendezést a szobákba, amik kiszűrik az allergéneket a lakás levegőjéből.
4. Erősítsd az immunrendszered!
Mindenképp szedj valamilyen kiegyensúlyozott vitaminkészítményt, ami erősíti a szervezeted. Az MSM antiallergén hatású, és sokszor hatékonyabb, mint az antihisztamin-készítmények. Létezik számos olyan, kifejezetten allergiára való kombináció, ami gyógynövényekből, enzimekből, és különböző tápanyagokból áll.
5. C-vitamin és probiotikumok
Ez egy külön kategória: a rendkívül magas dózisú C-vitamin mindennél hatékonyabb az allergiák esetében. Csökkenti a vér hisztamin-szintjét, és segít megelőzni a szezonális allergiák tüneteit. A legjobb, ha magas C-vitamin tartalmú zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztasz folyamatos aszkorbinsav-utánpótlással. Ugyanebből az okból szedj valami jó minőségű probiotikumot: nagyon jó hatással lesz az immunrendszeredre.
6. Kerüld a gyulladáskeltő ételeket!
A fő allergia-szezonban érdemes kerülni az olyan ételeket, amelyek súlyosbíthatják az allergiás tüneteket. Minél kevesebb tejterméket, cukrot, búzát, lisztes dolgot és fehér rizst fogyassz. Egyél több zöldséget, gyümölcsöt, olajos halat, olajos magvakat, és gyulladáscsökkentő fűszereket.
Forrás: www.nana.hu

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése