2010. július 3., szombat

...aludni kell

Álmatlanul forgolódsz? Sokszor felébredsz? Esetleg állandó álmosságtól szenvedsz? Az alvászavar igen gyakori probléma a felnőttek, de már a gyermekek körében is.

Alvásra mindenkinek szüksége van, e nélkül ugyanis már néhány nap elteltével komoly pszichés zavarokat észlelhetsz magadon. Nem tudsz rendesen koncentrálni, könnyen manipulálhatóvá válsz. Azon kívül, hogy pihentet, az alvás regenerálja az agyműködést, jó hatást gyakorol a stresszel és a betegségekkel szembeni ellenállásra, szabályozza a hangulatot, segíti a sejtek megújulását.

Az alábbiakban összeszedtük az alvászavar (inszomnia) okozta legfőbb „betegségeket” és azok kezelési lehetőségeit.

Döntésképtelenül

Egy új tanulmány szerint, a kevés alvás döntésképtelenné tesz, amely különösen a személyes erkölcsi problémák megoldásában hátráltat. Ha tehát valamilyen oknál fogva napok óta rosszul alszol, és ezt tetézi, hogy kedveseddel sem jöttök ki túl jól mostanában, inkább halaszd el magánéleti problémáid rendezését. Kialvatlanul ugyanis túlzásokba eshetsz, és nem látsz rá reálisan a dolgokra. Veszekedés, vagy akár szakítás lehet a vége...

Meghízva

Az a bizonyos belső óra ugyanis nemcsak a melatonin nevű – elalvást segítő - hormont, hanem az emésztést és az étvágyat is szabályozza. Ha órád rosszul kezd el járni, súlyfelesleg rakódhat Rád, ennek tetejében pedig még az összes ezzel járó betegséget – mint például magas vérnyomást - is megnyerheted magadnak.

A biológiai órától ugyanis az emésztést szabályozó enzimek és receptorok tucatjai függnek. Ezek normál biociklusa 24 órára lett beállítva. Egyetlen éjszakázás is elég, és a törékeny egyensúly máris megbomlik. Tesztalanyoknál kimutatták, hogy rendszeres napi négy órás alvás mellett a sejtek kevesebb étvágycsökkentő hatású leptint és inzulint bocsájtanak ki - az étvágyfokozó ghrelin termelése azonban fokozódik. Az éjszakázók nemcsak egyfolytában éhesnek érzik magukat, de szervezetük a bevitt tápanyagból többet is raktároz.

Az alvászavar kezelése

Leginkább egy teljes életmódváltás segít, amely nemcsak az egészséges étkezésre való áttérést tartalmazza, de része a rendszeres testmozgás, a vacsora elhagyása, esténként egy-egy lazító fürdő …stb. Sőt! Akár elalvási naplót is vezethetsz arról, hányszor, illetve miért ébredsz fel éjszakánként, mit álmodtál, mi az, ami megzavart az alvásban. Feljegyzéseid a későbbiekben – ha netalán orvosi segítségre lenne szükség – sokat segíthetnek a szakembereknek a „betegséged” okainak feltárásában. Ne feledd! Ha álmatlanságod, éjszakai ébredéseid, több héten át fennállnak vagy hiába alszol eleget, reggel ugyanolyan fáradtan ébredsz, azonnal fordulj orvoshoz!

Öngyilkosságra hangolva

Megdöbbentő, de igaz: az öngyilkosságra való hajlam a legtöbb esetben nem szerelmi bánat vagy anyagi gondok miatt alakul ki. A folytonos kialvatlanság depresszióhoz, ami magánéleti és munkahelyi (fiatalok esetében iskolai) gondokkal párosulva öngyilkossághoz vezethet. Kutatók szerint a felnőtteknek legalább napi hét óra az alvásigénye, a serdülőknek pedig még ennél is többre van szükségük, hogy szervezetük teljesen regenerálódjon, agyuk pedig megfelelő módon feldolgozza a napi élményeket.
Jó éjszakát tippek:
- mielőtt altatót vennél be, próbálj ki néhány – jól bevált népi gyógymódot: próbáld ki a valeriánát (macskagyökér), a kamillát, a komlót vagy a levendulát. Mind nyugtató hatású, és remek tea készíthető belőlük. A levendulát illóolajként is alkalmazhatod, csepegtethetsz bele az esti fürdővizedbe is
- ha nem szereted a teát, igyál meg egy pohár sört, a szintén alvássegítő komlótartalma miatt, vagy kortyolgass el egy pohár meleg mézes tejet
- lefekvés előtt egy órával már ne tornázz. Maximum egy séta a megengedett, ami kimondottan jó hatással van az alvásra
- felejtsd el a vacsorát. Az emésztéshez sok idő kell, akár több óra is, ami szintén nem elalvást támogató folyamat
- minden nap ugyanabban az időben hajtsd álomra fejed és próbálj meg így is felkelni. Szervezeted meghálálja a rendszerességet
- jól szellőztess ki elalvás előtt, és vedd lejjebb a hőszabályzót is. Minél hidegebb van, annál könnyebben el tudsz majd aludni.

Forrás: www.nana.hu


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése